Trailers / 2025 8.5X14 MAXXD Trailers 8.5×14 D9X Tandem Axle 14K DeckOver Drop Down Sides Forklift Dump Trailer -DUMP814-D9X-126304
Best Trailers and Supply LLC 39
Dump Trailer
$14,995
| Stock #: | DUMP814-D9X-126304 |
| VIN: | 5R8BD1426TM126304 |
| Year: | 2025 |
| Make: | MAXXD Trailers |
| Model: | 8.5x14 D9X Tandem Axle 14K DeckOver Drop Down Sides Forklift Dump Trailer |
| Length: | 14' or 168" |
| Width: | 8.5' or 102" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| GAWR: | 7000 lbs |
| Condition: | New |
| Color: | Gray |
| Location: | 39 |
Unit details
💥 Welcome to Best Trailers & Supply – Your Ultimate Trailer Destination! 💥
📍 Location: Byron, GA 🍑
📞 Call us at 478.654.5350 for Expert Advice and Unbeatable Deals!
🆓 Don’t Miss Out! Get a FREE White Wheel Spare Tire when you Pay Cash at Pick Up! 🆓
The MAXX-D D9X is a heavy-duty dump trailer model known for its versatility and durability.
General Specifications:
- Trailer Type: Heavy-Duty Dump Trailer
- Width: 96 inches (8 feet)
- Length : 14′,
- GVWR: 14,000
- Payload Capacity: Approximately 10,000 lbs
- Axles: Tandem 7K
- Suspension: Spring suspension or optional torsion axles
- Wheels: 16″ radial tires (235/80R16)
Dump Features:
- Hoist: Scissor lift system for superior lifting power
- Dump Angle: Up to 45 degrees
- Floor Material: 7-gauge steel floor
- Walls: 10-gauge steel sides (24″ tall)
- Rear Gate: Spreader gate with barn doors
- Hydraulics: Power-up/power-down hydraulic system
- Tongue: Adjustable coupler
Frame and Build:
- Frame: 8” I-beam frame
- Crossmembers: 3″ channel on 16” centers
- Side Rails: Heavy-duty channel
- Bed Width: 96 inches (with bed capacity dependent on the length)
Additional Features:
- Tarp Kit: manual
- Jacks: 12K drop-leg jack
- Ramps: Optional heavy-duty slide-in ramps for equipment loading
- Tie-Downs: Multiple D-rings for securing loads
Lighting and Electrical:
- LED Lighting: All LED lights with wiring harness
- Battery: Deep cycle battery for the hydraulic system
🚚 Delivery Available at $2 per Loaded Mile! 🚚
📞 For any questions, concerns, or info on this trailer, don’t hesitate to call our dedicated sales team at 478.654.5350!
📍 Visit us at Best Trailers & Supply in Byron, GA or call 478.654.5350 for more information! 🌟
Best Trailers and Supply LLC 39
Dump Trailer
$14,995
| Stock #: | DUMP814-D9X-126304 |
| VIN: | 5R8BD1426TM126304 |
| Year: | 2025 |
| Make: | MAXXD Trailers |
| Model: | 8.5x14 D9X Tandem Axle 14K DeckOver Drop Down Sides Forklift Dump Trailer |
| Length: | 14' or 168" |
| Width: | 8.5' or 102" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| GAWR: | 7000 lbs |
| Condition: | New |
| Color: | Gray |
| Location: | 39 |
Find out more
Enter your contact information below and we will get back to you to answer any questions you may have!



















